קבלת דבר במרמה

קבלת דבר במרמה היא עבירה פלילית מקבוצת העבירות שמכונות עבירות צווארון לבן. לעבירות אלו מגוון רחב של צורות ודרכי ביצוע והן נבדלות זו מזו בחומרתן, היקפן והעונשים שבתי המשפט מטילים בגינן.

בשנים האחרונות, עבירות קבלת דבר במרמה שכרוכים בהם מעשי "עוקץ" הפכו לנפוצות למדי. במסגרתן, עברייני מרמה מנוסים ומשופשפים מוליכים שולל קורבנות נורמטיביים וגוזלים מהם את כספם בטענות והבטחות שווא כאלה ואחרות.

אותם מקרים מתפרסמים מפעם לפעם בתוכניות אקטואליה ובמהדורות החדשות. מאמר זה נכתב על מנת לספק מידע משפטי בהקשר לעבירות קבלת דבר במרמה ומקרי העוקץ הנפוצים.

מה העונש בגין קבלת דבר במרמה?

סעיף 415 לחוק העונשין קובע כי העונש המקסימלי שניתן להטיל על אדם שהורשע בעבירת קבלת דבר במרמה הינו 3 שנות מאסר. חשוב לציין שעונש זה מתייחס לעבירת המרמה בצורתה הבסיסית, כלומר שבאותו מקרה לא התקיימו נסיבות מחמירות.

מנגד, החוק קובע כי כאשר המרמה בוצעה בנסיבות מחמירות ניתן להטיל על הנאשם 5 שנות מאסר כעונש מקסימלי.

חשוב לציין שמדובר בעונשים מקסימליים בלבד ולא בעונשי חובה. כלומר, בית המשפט לא חייב להטיל על הנאשם שהורשע בעבירה זו 5 שנות מאסר, אלא שהוא רשאי לעשות כן בהתאם לשיקול דעתו.

יודגש בהקשר זה כי הענישה בהליכים פליליים הינה נושא משפטי מורכב. העונש שמוטל על נאשם בתיק פלילי מורכב ממספר רב של גורמים שמשתנים ממקרה למקרה.

באופן כללי ניתן לציין כי החוק הישראלי מצווה על בית המשפט לשקול את נסיבות העבירה הספציפית לצד נסיבותיו האישיות של מבצע העבירה, ובהתאם לשילוב ביניהם לקבוע את עונשו.

בהקשר לעבירות מרמה, הנתונים הרלוונטיים בביצוע העבירה יהיו היקף המרמה שבוצעה, מידת ההצלחה של המרמה, הפגיעה בקורבנות שנעקצו, משך ההונאה והאמצעים שהופעלו על מנת לבצע אותה (מתוחכמים או לא מתוחכמים).

במסגרת זו, בית המשפט יתחשב בקיומן או העדרן של עבירות נלווה לקבלת הדבר במרמה (למשל עבירות זיוף התחזות). ככל שלמרמה נוספו עבירות נלוות נוספות אזי שהדבר צפוי להיות שיקול לחומרה לעניין גזירת עונשו של הנאשם. ובמילים אחרות, ככל שמדובר במספר רב יותר של עבירות שבוצעו באותו מקרה כך יוחמר בהתאמה עונשו של הנאשם.  

כאמור, לצד נסיבות שקשורות בביצוע העבירה, בית המשפט אף ישקול את נסיבותיו האישיות של מבצע העבירה. בין היתר בית המשפט יתחשב בגילו, עברו הפלילי, חרטה שהביע וניסיונו לשפות את נפגעי העבירה בגין הנזקים שגרם להם בעת ביצוע העבירות.

מדוע חשוב להיות מיוצג על ידי עורך דין פלילי בעבירות מרמה?

כפי שצוין קודם לכן, עבירות הצווארון הלבן הן עבירות סבוכות ומורכבות. על מנת לנהל הליך משפטי שקשור בעבירות אלו נדרשים ניסיון, מומחיות והבנה בתחום עבירות המרמה והצווארון הלבן. יתרה מכך, מדובר בעבירות שבתי המשפט נוהגים להטיל בגינן עונשי מאסר לא מבוטלים, כך שהמורשע בעבירות אלו עלול למצוא את עצמו בסכנה שיוטל עליו מאסר בפועל.

עורך דין פלילי שמתמחה בעבירות אלו יוכל לנהל את ההליך ולוודא שהלקוח שאותו הוא מייצג מסיים את התיק בתוצאה הטובה ביותר עבורו וללא ריצוי של מאסר בפועל.

הערה:

מאמר זה מאגד מידע כללי וראשוני ואינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי. אין להסתמך על הכתוב מבלי להתייעץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

כותב המאמר הינו עורך דין אביב מזרחי בעל משרד עצמאי שעוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו.

דילוג לתוכן